تبلیغات
دامپزشک مدرن ایرانی - سگ نژاد ژرمن شفرد
 
دامپزشک مدرن ایرانی
رعایت شئونات حرفه ای ؛ ارتقای سطح سلامت و دانش
german_shepherd4.jpg


نژاد ژرمن شفرد

در بین سگهای قدیمی گله و مزارع و همچنین از جمله ملازمان و همراهان انسان طی قرن های گذشته سگهای ژرمن شفرد توسعه بسیارزیادی یافته اند . این نژاد توانست که ازسال 1914 ازآلمان به بسیاری ازنقاط جهان انتقال یابد و با ایجاد کلوبهای مختلف در سراسرجهان در نگهداری از آن اهتمام زیادی ورزیده گردد .

ژرمن شفرد در تمام ایام به دلیل رفتار و ساختاربدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرارگرفته است و حتی ویژگیهای دفاعی و تربیت های اختصاصی آن نیز به معرض قضاوت گذارده می شود . اولین و شاید مهمترین ویژگی درسگهای ژرمن شیپرد رفتارهای اشرافی وشهامت وتوانائی آموختن رفتارها و فعالیت های اختصاصی است . رفتارهای این سگ حاکی ازثبات ، وقار و عدم تحرک پذیری و کنترل مناسب بر اعصاب است .

به دلیل فعالیت گله بانی از تفنگ و تهاجم ترسی ندارد . و با وقار لازم مسئولیت نگهبانی اعم از نگهبانی از حیوان یا انسان را به خوبی انجام می دهد . عملکرد آن به عنوان یک سگ پلیس و بهره گیری از شامه قوی تربیت آن را در این راستا میسرساخته است . در هدایت و راهنمائی افراد نابینا این سگ هوشیاری و قدرت تمیز خود را به همراه کیفیت مشاهدات و صبروبردباری به معرض قضاوت می گذارد .

همین اعمال و کردار است که سگهای ژرمن شفرد را در سراسر جهان مطرح کرده و از آن به عنوان یک سگ خانگی ، سگ محافظ و حتی یک دوست مراقبت ونگهداری به عمل آید . ژرمن شفرد یک جنگجوی پر سر و صدا نیست . بلکه سگ بی باکی است که درصورت نیاز به یک سگ مهاجم هشداردهنده و تنبیه کننده مبدل می شود . ارتباط این سگ با انسان سطحی نیست ؛ بلکه دوستی آن به نحوی است که با ایجاد آن تا پایان عمرباقی خواهد ماند .


german-Shepherd-Dog13.jpgازجنبه بدنی سگهای ژرمن شفرد به حدی توانایی رسیده اند که قادر به انجام هر کاری هستند . این سگ عموما دارای جثه متوسطی است و وزن آن در حدی است که بخوبی می تواند عملکرد گله بانی یا سگ پلیس را انجام دهد . اساسا ساختار بدنی در این سگ به نحوی اصلاح شده است که قدرت خاصیت ارتجاعی و طول گام ها را افزایش می دهد .

بهترین ژرمن شفرد سگی است که بتواند حداکثر مسافات را با حداقل انرژی بدود . تعادل و هماهنگی گامها به گونه ای است که به نظرمی رسد سگ بدون هیچ تلاش مشهودی به سمت جلو سر می خورد . در بررسی حالات این سگ گویی نیرومندی و نجابت ، قدرت و چالاکی بصورت توام وجود دارد .

مشخصات استاندارد ژرمن شفرد

ظاهرعمومی :

اولین ویژگی در مورد یک سگ ژرمن شیپرد خوب قدرت ، چالاکی ، عضلات مناسب و هوشیاری است . دستها و پاها در تعادل و هماهنگی با یکدیگرند . طول بدن بیشتر از بلندی آن است . بدن عمیق بوده و زوایای آن بیشتر به منحنی شباهت دارند . ویژگی های ثانویه جنسی دراین نژاد بسیار چشمگیر و بارز هستند .

سر :

قوی و بدون زوایای نامناسب است . اندازه آن در تناسب با سایر اعضاء بدن می باشد . درسگهای نر این نژاد سر بطرز مشخص مردانه است . چشمها دارای اندازه متوسط بادامی شکل که برجسته نبوده و بطرز مختصری مورب قرارمی گیرد . رنگ چشمها تیره است . گوشها در تناسب با اندازه سر بوده و به سمت جلو باز می شود و در موقع توجه حالت افراشته پیدا می کند .


german_shepherd1.JPGبهترین وضعیت گوش حالتی است که در مشاهده از روبرو خطوط مرکزی گوشها موازی با یکدیگر و عمود بر سطح زمین باشند . (سگهایی که دارای گوشهای آویزان و یا بریده شده هستند ارزش نمایشگاهی خود را از دست می دهند) پوزه طویل و قوی است و خط بالائی آن با خط بالائی جمجمه موازی می باشد . بین سیاه رنگ است .

گردن :

قوی و عضلانی و نسبتاً طویل می باشد . اندازه آن در تناسب با سر بوده و فاقد چین خوردگی های سست پوستی است . در موقع توجه یا تحریک سر را بالا و گردن را افراشته نگه می دارد . جدوگاه مرتفع تر از سایر نقاط است و به سمت عقب شیب دارد . پشت قوی و نسبتاً کوتاه است . ساختار کلی بدن به آن جلوه ای عمیق و یکدست می بخشد . جلوی جناغ برآمده است . سینه عمیق است و هیچگاه باریک نمی باشد .

مسیر خط شکم به طرز متوسطی به سمت کمر بالا می رود . کمر چنانچه از بالا مورد مشاهده قرار گیرد پهن و قوی است . فاصله مابین دنده آخر و جلوی ران (درنمای جانبی) چندان مطلوب نیست . کپل طویل و به تدریج شیب دار می گردد . دم پرپشت و طول آن تا پشت زانو ادامه می یابد .

دم بطور مناسبی با کفل ممزوج می شود و حالتی رو به پائین دارد . در حالت استراحت دم در حالت آویزان و وضعیتی کمی منحنی دارد . (شبیه به شمشیر) در زمان تحریک یا در موقع حرکت حالت انحنا از بین رفته و دم افراشته می گردد . دمهای فر خورده از ارزش حیوان می کاهد .


german_shepherd2.jpgدستها :

ستیغ کتف طویل و زاویه ای مورب دارد . بازو بصورت عمودی با کتف مفصل می شود . کتف و بازو به خوبی عضلانی هستند . از هر سمتی که حیوان مورد مشاهده قرار گیرد دستها عمودی قرارمی گیرند و سطح مقطع استخوانها بیشتر تخم مرغی شکل است تا گرد .

پاها :

رانها پهن و از عضلات مناسبی برخوردار می باشند . استخوان ران با ستیغ کتف موازی است و این در حالی است که استخوانهای ساق پا نیز با بازو موازی قرارمی گیرند .

پنجه ها :

کوتاه و متراکم و انگشتان منحنی هستند . بالشتک کف پنجه ضخیم و مستحکم است . ناخنها کوتاه و سیاه رنگ می باشند .

پوشش خارجی :

یک سگ مناسب دارای پوشش خارجی مضاعف با طول متوسط می باشد . لایه خارجی در حد امکان متراکم است . این موها خشن بوده و کاملاً در روی بدن قرار می گیرند . گاهی اوقات نیز موهایی که کمی شبیه پشم هستند نیز دیده می شود . قسمت داخلی گوشها ، جلوی صورت ، اندامهای حرکتی و پنجه ها به وسیله موهای کوتاهی پوشیده می شوند .

در حالیکه گردن دارای موهایی بلندتر و ضخیم تر می باشد . به همین ترتیب قسمت تحتانی اندامهای حرکتی نیز واجد موهای بلندی هستند .

رنگ :

رنگ در سگهای ژرمن شفرد متفاوت است و تقریباً اکثر رنگها قابل قبول هستند . با این وجود رنگهای خیلی کم رنگ و پریده و یا سفید یک دست قابل قبول نمی باشد .

اندازه :

مناسب ترین ارتفاع در مورد سگهای نر در بالاترین قسمت شانه 60 الی 65 سانتیمتر و در سگهای ماده 55 الی 60 سانتیمتر می باشد . طول بدن ژرمن شفرد بیش از ارتفاع آن است و این نسبت در بهترین حالت 5/8 الی 10 سانتیمتر می باشد .

گفته شده كه ژرمن شفرد یا بقول فرانسوی ها آلساتین بازمانده گرگ های عصر برنز است . نژاد امروزی آن بیش از هر سگ دیگری ، در دنیا شناخته شده است .


german_shepherd3.jpgپوشش :

طول موهای بدن متوسط ، موها مستقیم و راست ایستاده ، ضخیم و متراكم بهمراه لایه زیرین خشن و ضخیم است .

رنگ :

سیاه یكدست ، پشت سیاه بهمراه طلایی تا خاكستری روشن ، خاكستری بهمراه لكه های قهوه ای رنگ .

خصوصیات ظاهری :

سر قوی ، چشمها و گوشها با اندازه متوسط ، گردن نسبتاً بلند ، لبه های كتف بلند ، پشت صاف ، اندامهای عضلانی و قوی و دم بلند .

اندازه : 

نر :
قد :  
26-24 اینچ 
وزن :  95- 75 پوند

ماده :
قد : 24-22 اینچ 
وزن : 95-75 پوند

نگهداری :

به برس كشیدن روزانه نیاز دارد ، تمرین و تحرك بدنی بسیار زیاد و بیش از همه نیاز به كاری برای انجام دادن دارد .
خصوصیات رفتاری : بی نهایت دقیق و كنجكاو ، فرمانبردار ، بخوبی به عنوان سگ تربیت نیست ، و راهنمایی خوب برای نابینایان .

این نژاد از سال 1914 از آلمان به بسیاری از کشورها انتقال یافته و درسالهای اخیر در کشورمان نیز به آن بعنوان یک سگ نگهبان بسیار باهوش توجه زیادی شده است . این نژاد بسیارچالاک و دارای عضلات و استخوان بندی قوی می باشد . طول بدن ژرمن شفرد از ارتفاع آن بیشتراست . اعضای تناسلی کاملاً واضح و قابل رویت است . گوشها در قاعده پهن بوده و در انتها به زاویه تندی ختم شده و به سمت جلو باز می شوند . این نژاد چشمهای بادامی شکل دارد .


german_shepherd5.jpgدم دارای موی بسیار پر پشتی است . سگهای نر دارای ارتفاع 60 تا 65 سانتیمتر و ماده ها بین 55 تا 60 سانتیمتر هستند . در مورد رفتار سگ باید گفت وی اساساً حیوان باهوشی بوده و استعداد بارزی در آموختن رفتارها و فعالیت های اجتماعی دارد . ژرمن شفرد کنترل کامل بر روی اعصاب خود دارد  . بسیار با وقار ، اشرافی ، منطقی و مهربان است . وی با حیوانات دیگر میانه خوبی داشته و با کودکان نیز مهربان و خوش برخورد است . این سگ بعلت داشتن شامه بسیارقوی و عملکرد بالایی را بعنوان نیروی پلیس ایفا می کند و بدلیل هوش سرشار و داشتن رابطه عمیق و عاطفی با صاحب خود و بالاخره ظرفیت بالای زندگی اجتماعی یکی از بهترین سگها در راهنمایی و هدایت افراد نابینا می باشد . دوستی ژرمن شفرد با انسان مادام العمراست .

ژرمن شفرد در تمام ایام به دلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته است و حتی ویژگی های دفاعی و تربیت های اختصاصی آن نیز به معرض قضاوت گذارده می شود . مهمترین ویژگی در این نژاد رفتارهای اشرافی ، شهامت و توانایی آموختن رفتارها و فعالیتهای اختصاصی است . اولین ویژگی یک ژرمن شفرد خوب ؛ قدرت ، چالاکی ، عضلات مناسب و هوشیاری است. رنگ در سگهای ژرمن شفرد  متفاوت است و تقریباً اکثر رنگها قابل قبول هستند . با این وجود رنگهای خیلی کم رنگ و یا سفید یک دست قابل قبول نمی باشد . 

خلق وخو

اغلب بعنوان سگ کار از آن استفده می شود . ژرمن شیپرد سگی باهوش ، نترس ، مشتاق ، شجاع ، شاداب و بیقرار برای آموختن است . به شجاعت و وفاداری شهرت دارد . سگی است جدی و به نظرمی رسد مقداری از هوش خود را از انسان به ارث برده است ! استعداد بسیار خوبی در آموختن دارد . آنها خیلی دوست دارند که همیشه نزدیک اعضای خانواده باشند و بلعکس از غریبه ها دوری می جویند . ژرمن شفرد سگ اجتماع دوستی است و نباید او را برای مدت طولانی تنها گذاشت .  تنها زمانی پارس می کند که لازم باشد . شمه قوی در محافظت ونگهبانی دارد و بهتر است که از سنین پایین به آن آموزشهای اختصاصی داده شود . با حیوانات دیگر کنار می آید و با کودکان بسیار مهربان است . به راحتی می توان آن را برای اهداف گوناگون اعم از سگ گله ، سگ نگهبان ، سگ پلیس ، راهنمای نابینایان ،  ناجی و سگ ارتش تعلیم داد .


german_shepherd6.jpgوزن و ارتفاع      

وزن در نرها :
30-40 کیلوگرم

وزن در ماده ها
30-40 کیلوگرم

ارتفاع در نرها :
60-65 سانتیمتر

ارتفاع در ماده ها : 55-60 سانتیمتر

مشکلات سلامتی  

مشکلات لگن و آرنج در آنها شایع است بنابراین قبل خرید توله سگ از سلامت والدین نسبت به این بیماری اطمینان حاصل نمایید . بیماریهای خونی ، مشکلات هضم غذا ، صرع ، اگزما و کوتاه ماندن اندام قابل ذکر می باشد .

شرایط نگهداری   

برای زندگی در آپارتمان مناسب است به شرطی که به آن اجازه فعالیت بدنی روزانه داده شود . در داخل خانه آرام است اما یک حیاط بزرگ برای زندگیش مناسب خواهد بود . 

فعالیت بدنی         

فعالیت و جست و خیز را دوست دارد . گاهی اوقات به تعلیم و آموزش علاقه نشان می دهد و از کشتی گرفتن و مبارزه لذت می برد .

طول عمر           

حدود 13 سال .

آراستن  

ریزش مو در این نژاد خصوصاً در فصل ریزش مو زیاد می باشد . شانه کردن روزانه مناسب است . نباید آنها را زیاد استحمام کرد . شستشوی دو بار در سال کافی است تا از خشک شدن و از بین رفتن روغن طبیعی پوست جلوگیری شود .

تاریخچه 

در بین سگهای قدیمی گله و مزارع و همچنین از جمله ملازمان و همراهان انسان طی قرون گذشته این نژاد توسعه بسیار زیادی یافته است . ژرمن شیپرد توانست از سال 1914 از آلمان به بسیاری از نقاط جهان انتقال یابد .

گروه     

سگهای کاری - چند منظوره


german_shepherd7.jpg


german_shepherd8.JPG
نوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :